Na początku muszę napisać, że na kartach graficznych się nie znam, a ten mały test powstał jako eksperyment opisujący moje odczucia i wrażenia względem karty.

HD 5850 zapakowany jest w małe i stylowe pudełko, w którym znajdują się również:
– instrukcja instalacji,
– płyta ze sterownikami,
– 2 przejściówki Molex – PCIe,
– kupon Sapphire Social Club,
– konektor D-sub – dvi.

Specyfikacja:
Procesor graficzny: Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme
Zegar procesora graficznego(MHz): 800
Zegar pamięci(MHz): 1000
Pamięć: 1 GB DDR5
Magistrala: PCI Express x16, wersja 2.0
Wyjścia: 1 x Dual-Link DVI, 1 x HDMI, 1 x DisplayPort
Dodatki: Instrukcja instalacji, płyta CD ze sterownikami, SAPPHIRE TriXX, adapter D-Sub, 2 x kabel zasilający 6pin/4pin.

Długość laminatu w karcie HD 5850 wynosi 21,5 centymetra, dzięki czemu użytkownik nie powinien mieć problemów z jej montażem w obudowie, nawet jeśli jest mała. Osobiście montowałam grafikę w obudowie Cooler Master Elite 331, która jest niewielka
(203mm x 413mm x 486mm) i nie miałam żadnych problemów z wpięciem karty.
Jako chłodzenie grafiki zamontowany jest cooler, składający się z radiatora (aluminiowego).
Boki karty ukryte są pod plastikową osłoną, która wydaje się być dość trwała. HD 5850 posiada trzy wyjścia wideo: DV-I, Display Port oraz HDMI. Ma także złącze Crossfire do podpięcia z inną kartą. Podłączamy ją do zasilania za pomocą dwóch wtyczek 6-pinowych.

Grafikę testowałam na poniższym zestawie komputerowym:
Procesor: Intel Core 2 Duo E8400
Płyta główna: MSI P45 Neo3-FR
Pamięci: 2GB Corsair TwinX XMS2,DDR2 PC2-6400
Zasilacz: Fractal Design Tesla 650
Cooler procesora: SilentiumPC SPARTAN HE92
Dysk: WD Caviar Green 1 TB.
System: Windows 7 x64
Zainstalowałam najnowsze sterowniki – Catalyst Version 11.5.

Po podłączeniu temperatura karty wynosiła 47 stopni, fan speed 30%. Po kilku minutach przeprowadzania testu programem Video Card Stability temperatura wzrosła do 67 stopni, z kolei fan speed wynosił wtedy 53%. Temperatury nie są wysokie, utrzymują się na przyzwoitym poziomie, pomimo tego, iż za oknem osiągają ~30 stopni, co wpływa na ciepło wytwarzane w komputerze . Karta jednak nie przegrzewa się.
Radeon HD 5850 charakteryzuje się cichą pracą, cooler jest ledwo słyszalny. Cisza utrzymuje się zarówno podczas pracy w stresie (gry, testy) jak i w idle (podczas zwykłych prac na komputerze), co jest jej kolejnym wielkim plusem.

Wyniki z testów:
/na każde zdjęcie wystarczy kliknąć myszką, powiększy się i otworzy w nowym oknie/

3DMARK06
Score: 14264

BENCHMARK v.3

UNIGINE HEAVEN BENCHMARK v2.1
FPS – 28,9
Scores – 727
Min FPS – 2,3
Max FPS – 75,0

Do testów wybrałam kilka gier, w które aktualnie gram. Wydajność zmierzę programem FRAPS. Testy wykonywane będą w rozdzielczości 1680×1050 i do każdej gry dołączę screen’a.

 

Duke Nukem Forever

Minimalna liczba FPS: 27
Maksymalna liczba FPS: 56
Średnia liczba FPS: 48

Wiedźmin

Minimalna liczba FPS: 33
Maksymalna liczba FPS: 43
Średnia liczba FPS: 38

Bulletstorm

Minimalna liczba FPS: 40
Maksymalna liczba FPS: 60
Średnia liczba FPS: 53

Mass Effect

Minimalna liczba FPS: 23
Maksymalna liczba FPS: 62
Średnia liczba FPS: 48

Na co dzień pracuję na karcie Radeon HIS 4830. Porównując ją z HD 5850 muszę stwierdzić, że w grach widać znaczną różnicę. Moje ostatnie obserwacje prowadzone na przykładzie gry Wiedźmin dokładnie pokazują, że w starej grafice obraz potrafi się zacinać i spowalniać (przy przejściach do innych miast). Z HD 5850 nie ma tego problemu, wszystko chodzi płynnie, grafika wydaje się być przyjemniejsza dla oka. Nie ma problemu zacinania się obrazu i gry.

Porównując atrakcyjny stosunek jakości do ceny można śmiało polecić kartę Radeona HD 5850 Xtreme wymagającym użytkownikom komputera. Na pewno zadowoleni będą z niej ludzie ceniący cichą pracę sprzętu. Chłodzenie zamontowane w grafice jest bardzo dobre i wydajne, nawet w letnie upały, co jest wielkim plusem. Cena nie jest wygórowana, dzięki czemu pozwolić sobie na nią będą mogli nawet gracze z niewielkim budżetem. Z tego co mi wiadomo grafika ma też dobry potencjał na OC, co oznacza lepszą wydajność w grach za niższą cenę. HD 5850 jest godnym uwagi produktem, mimo obecności na rynku serii 6xxx oraz konkurencyjnych kart od Nvidii.

Reklamy